top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

cicha woda brzegi rwie - Rybnianka


Wypływa spod Łysej Góry, wypełnia wąwóz na Bednarzach, dalej płynie przez centrum na południe, przecina Dolną i pod drogą Przy Murowanej wpada do Rudna.

Najpiękniejszy jej odcinek moim zdaniem to Bednarze. Chyba robi tu co jej się podoba - podmywa skarpy, poszerza koryto, przenosi kamienie każdej wiosny wąwóz wygląda nieco inaczej. To wcale nie jest niewinny potok, to żywe zwinne źródło. Posłuchajcie w wąwozie jej szumu gdy spada z wodospadu lub obmywa głazy i małe przełomy. Na odcinku ok. 1,5km do ujścia jest wyregulowana, a mimo to przy dużych opadach potrafi sprawić niemiłe niespodzianki, podtopienia - na tym fragmencie płynie w pobliżu domów płytkim korytem. Na Sznurach ledwo widoczna spośród wysokich traw, chwila wytchnienia.

Potok nazwę wziął od miejscowości i niemal płynie przez całą jej długość z północy na południe. Ma ponad 4000 metrów długości a informacji w sieci - prawie w ogóle. Nawet tego ile ma długości. Przeliczyłam na mapie, z pewnością niedokładnie. Może ktoś ma ochotę sprawdzić ile dokładnie ma długości?

45 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Łysa Góra

zgubna zieleń

bottom of page