• Kinga

stara kopalnia, stary spichlerz i stary piec


Kierunek zachód i zjazd z drogi na południe - na Mirów i Podłęże.

Tuż po zjeździe z głównej drogi w lewo wyrastające ponad teren wzniesienie, a później już całkiem płasko choć bardzo malowniczo. Najlepiej ustawić nawigację bo miejsca nie są oznakowane. Kopalni też długo nie widać z drogi, ani później ze ścieżki. Najpierw widać mur, to tuż przed nim trzeba skręcić w prawo do kamieniołomu. Mur jest gruby i od razu widać, że stary, Trochę zaskakuje w tym miejscu - a jest to tylko jego kawałek. Po przeciwnej stronie drogi znowu mur i resztki budowli - po starym spichlerzu dworskim. Ktoś zadbał o to by można iść wzdłuż murów na spacer, bo jest podkoszona łąka.

Do kamieniołomu prowadzi polna droga i można nią jechać do samego wyrobiska - tylko... aktualnie jest robiony głęboki przekop drogą, prawdopodobnie pod kable. Lepiej zostawić auto przy drodze z murem. Były kamieniołom właściwie położony jest pod Wzgórzem Winnica i jest bardzo ciekawym obiektem geoturystycznym. "Znaczenie i wartość tego obiektu podnoszą zlokalizowane tu dwa stanowiska dokumentacyjne. Ochroną prawną objęto profil skalny odsłonięty w sztucznym wkopie zlokalizowanym na południowym zboczu Winnicy nad Podłężem, zawierający warstwy skał z pogranicza środkowej i górnej jury" (https://archiwum.mos.gov.pl).... Co to znaczy? Oznacza to, że natknąć się możemy przyglądając się kamieniom - dobrze zachowane małże, ramienionogi, belemnity, łodziki czy gąbki.

Naukowcy dopatrzyli się tu anomalii geochemicznych - "podwyższona zawartość m.in. żelaza, manganu, niklu, kobaltu, miedzi, cynku oraz irydu i innych platynowców wskazuje na występowanie w tym okresie (około 165 mln lat temu) procesów tektonicznych, wulkanicznych i hydrotermalnych a także wydarzenia katastroficzne związane z upadkami meteorytów i opadami pyłu kosmicznego" (https://archiwum.mos.gov.pl).

Eksploatowane wapienie służyły jako kamień budowlany oraz surowiec do wytopu wapna. Poniżej wzgórza znajduje się stary piec wapienniczy - można go zobaczyć pomiędzy gęstymi zaroślami z ulicy Wapiennej.

Ze Wzgórza nad kamieniołomem roztacza się piękny widok na Wisłę i góry. Na koniec spaceru można jeszcze dojechać do rzeki, w okolice przeprawy promowej.

Nawet krótki spacer może dostarczyć wielu wrażeń - znajdzie się coś dla pasjonata geologii, historii czy choćby fotografii.


#kopalnia #kamieniołom #mirów

Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer