top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

co w trawie piszczy czyli spacer z przeszkodami

Wybierając się na spacer lub wycieczkę warto być przygotowanym i uzbrojonym na wypadek spotkania z tym co małe, złośliwe, kąśliwe, dożarte lub... śliczne....




i że cię nie opuszczę aż do śmierci - komar

Ta komarza miłość do nas jest kłopotliwa i męcząca, wręcz bolesna. By się uchronić przed takimi adoratorami warto użyć spreju i zakładać koszulę z długim rękawem, osoby z alergią na ukąszenia komarów powinny unikać miejsc, gdzie jest zwiększone ryzyko występowania - podmokłe łąki, wąwozy itp





stawka większa niż życie - kleszcz

Może przenosić różne choroby, w tym groźną boreliozę. Po spacerze warto dokładnie obejrzeć się czy nie wróciliśmy do domu z nieproszonym gościem. Tu można zobaczyć jak prawidłowo usunąć kleszcza, a zabezpieczenia podobnie jak w przypadku komarów - odpowiedni sprej i koszula z długim rękawem, do tego nakrycie głowy.





do zakochania jeden krok - sarna

Wszyscy kochamy sarenki, ale te młode znalezione w wysokich trawach zostawmy w spokoju, jego matka poszła szukać pożywienia a kiedy wróci - może mieć problem z pokonaniem bariery obcego zapachu i dotarciem do koziołka. Dużym zaskoczeniem może być również szczekanie saren dla osób, które słyszą je po raz pierwszy.



czy te oczy mogą kłamać? - żmija zygzakowata

Jedyny jadowity wąż w naszym kraju. Jest pod całkowitą ochroną, łatwo pomylić z zaskrońcem, który jest niegroźny. Lubi wygrzewać się na rozgrzanych kamieniach, szynach, rumowiskach. Najczęściej atakuje gdy czuje się zagrożona, ale można być ukąszonym nie widząc jej (mój przypadek). Ślady dwóch kąsań obok siebie (ok. 2-5cm) do tego z wrażeniem rozlewającego się ogromnego bólu to znak, że sssspotkaliśmy na swej drodze żmiję. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z nr alarmowym, gdzie powinni sprawdzić, w którym najbliższym szpitalu jest surowica i tam się udać. Reakcje na jad mogą być różne, również dramatyczne - auto koniecznie niech poprowadzi inna osoba. Jak się chronić? Zakładając buty za kostkę a żmiję zostawiamy w spokoju gdy widzimy śpiącą.


Hej ho, hej ho - na spacer by się szło...


42 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

kwiat paproci

po burzy

Comments


bottom of page