top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

droga do nieba

Łopata wbita w ziemię, a raczej łyżka koparki. Czekaliśmy na to bardzo długo, traciliśmy nadzieję, przestawaliśmy wierzyć, że to kiedykolwiek nastąpi.

Budowa obwodnicy.

Tej naszej drogi do nieba.

Rozpędzone samochody ciężarowe załadowane kamieniem (niekiedy osypującym się z aut) z pobliskiego kamieniołomu to nasze utrapienie. I zagrożenie.

Dzięki staraniom wielu osób w czerwcu została podpisana umowa o finansowanie budowy drogi. Środki na jej budowę zapewnia rząd (Fundusz Dróg Samorządowych), powiat krakowski oraz gmina.

Nasza droga do nieba przetnie Konietopy, Kanionkę, Morgi, Nowy Świat. Kiedy stanęłam nad Kanionką i uświadomiłam sobie przebieg drogi niemal się popłakałam. Jedne z najpiękniejszych terenów Rybnej - droga do nieba. Czy kierowcy dostrzegą owiane mgłą góry? Czy przez sekundę zatrzymają wzrok na klasztorze na Bielanach, czy zarejestrują pofałdowane pola i malowniczość Rybnej? Z pewnością poczują różnicę wzniesień przy Kanionce. Droga 780 (która jednak dalej będzie "przelotowa") obcina krajobraz i chowa największe walory Rybnej. Obwodnica poprowadzi kierowców górą Rybnej. Wiem jednak, że dedykowana jest samochodom dostawczym, a nie potencjalnym turystom.

Stojąc na wzgórzu przychodziły mi do głowy pytania. Postanowiłam zapytać u źródeł czyli bezpośrednio Wójt Gminy Czernichów. Na moje wątpliwości Danuta Filipowicz szczegółowo odpowiedziała:

ZiS - Kiedy zgodnie z planem zostanie ukończona budowa?

Danuta Filipowicz, Wójt Gminy Czernichów - planowany termin realizacji to 30 kwietnia 2022 roku, aczkolwiek wykonawca twierdzi, że bedzie chciał zakończyć inwestycję jak najszybciej. Całkowity koszt inwestycji to niespełna 11 milionów złotych.

ZiS - Jakich uniedogodnień można się spodziewać podczas budowy?

DF - Wielkich utrudnień nie przewidujemy ponieważ planowana obwodnica biegnie przez pola. Nie będzie więc utrudnień dla kierowców - z wyjątkiem kiedy będą budowane skrzyżowania - od strony Czułowa z drogą powiatową i od strony drogi wojewódzkiej DW780. Gdyby pojawiły się natomiast jakiekolwiek utrudnienia odczuwalne przez rolników prosimy o kontakt z urzędem - oczywiście musimy zapewnić im dojazd do pól uprawnych.

ZiS - obawiam się czy samochody ciężarowe poradzą sobie z podjazdem przez Kanionkę, to stromy teren.

DF - Różnice wzniesień na obwodnicy będą niwelowane, albo spłaszczana góra, albo teren będzie podniesiony, więc będzie to bardziej "płynne", bez wielkich skoków.

ZiS - Jakie korzyści przyniesie budowa obwodnicy dla gminy?

DF - Jest to największa inwestycja w gminie Czernichów i duża szansa na to by obwodnica stała się magnesem dla przedsiębiorców, o których będziemy zabiegać. Patrząc lokalnie poprawi się bezpieczeństwo i komfort życia dużej części mieszkańców gminy jaką są mieszkańcy Rybnej, gwarancja wyprowadzenia z Rybnej ciężkich samochodów. To przyświecało cały czas idei budowy obwodnicy.

ZiS - Bardzo dziękuję za szczegółowe informacje.

Obwodnica odciąży drogę powiatową przez Rybną. Dla powiatu krakowskiego to ważny odcinek, który przejmie transport kruszywa - podkreśla starosta krakowski Wojciech Pałka. Dodaje, że z tego powodu starostwo angażuje się nie tylko finansowo w tę inwestycje, ale także wspiera merytorycznie przygotowanie inwestycji. Po zakończeniu prac samorządowcy powiatu chcą przejąć nową drogę, a w zamian gminie dać obecny trakt prowadzący przez Rybną. (dziennikpolski24.pl)

Myślami wracam nad Kanionkę. Z jednego z najwyższych wzgórz Rybnej patrzę na góry i zagajniki, schodzę w wąwóz i myślę sobie - może to jest ta droga, z której inni dostrzegą walory Rybnej. Taka nasza Droga do Nieba...


Bardzo dziękuję Wójt Danucie Filipowicz za poświęcony czas (prywatny) i szczegółowe informacje.


195 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

kwiat paproci

po burzy

Comments


bottom of page