top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

Judasz z Kariothu a sprawa polska

Judasz z Kariothu Karola Huberta Rostworowskiego - dramat w 5 aktach napisany w 1913r i okrzyknięty jednym z najwybitniejszych dzieł okresu Młodej Polski a jej twórca ustawiony w jednym szeregu ze Stanisławem Wyspiańskim. O randze sztuki może świadczyć już fakt, że była wystawiana na deskach najlepszych ówczesnych scen polskich (Kraków, Bydgoszcz) a w obu teatrach tytułowa rola była obsadzana przez Ludwika Solskiego. Teatr w Bydgoszczy do wybuchu wojny nosił imię Karola Huberta Rostworowskiego.


Trzymam w rękach Judasza z Kariothu - wydanie drugie, rok 1913. Udało mi się kupić w sieci, dotarł do mnie z Bydgoszczy. Egzemplarz jest w bardzo dobrym stanie, jedynie odręcznie pisane nazwiska ołówkiem przy obsadzie - mało czytelne, ale ze względu na nieznaną mi już kaligrafię. Tak! Mam w rękach wydanie z 1913 r z czyimiś odręcznymi zapiskami! Nie będzie mi to dawało spać przez kilka miesięcy.

Jeśli są nazwiska pod obsadą, oznacza to jedno - że to są osoby biorące udział w przedstawieniu. Przy kobiecych rolach tylko jedno mię i nazwisko - ale męskie. Co to może znaczyć?

Szukam ich w sieci, nic nie znajduję, a zaczynam błędnie się kręcić wokół Bydgoszczy.

W końcu sięgam po lupę, do tego mocne światło (czemu na to nie wpadłam wcześniej?) teraz nazwiska widziałam już inaczej. Wrzucam je razem do wyszukiwarki - łączy je jedno - Powstanie Wielkopolskie (za portalem www.archivesportaleurope.net), rok 1918 - 1919. Robi mi się gorąco.

Szukam dalej i odnajduję w końcu zdygitalizowany artykuł z RAZEM "Akademia Kół Poznańskich" z 21 listopada 1937. Natrafiam na nazwisko - Głowacki. Osoba o tym nazwisku dwukrotnie podpisuje się pod tytułem w egzemplarzu, który posiadam. Czy chodzi o tę samą osobę? Nie wiem, ale obrasta w imię, tytuł, funkcję - dr Zygmunt Głowacki, adwokat, wicestarosta krajowy w Poznaniu, senator...

Doczytam jeszcze, że byli powstańcy z "kagankiem oświaty" docierali do ludzi i wystawiali sztuki teatralne o zabarwieniu patriotycznym lub o bardzo znaczącej pozycji - Judasz Rostworowskiego niewątpliwie takim był.

Trzymam w rękach Judasza z Kariothu z roku 1913 - autor Karol Hubert Rostworowski urodzony w Rybnej w 1877 roku dwieście metrów od mojego domu. Dotykam lekko pożółkłych kartek, na których nazwiska odtwórców ról pisał prawdopodobnie ołówkiem Powstaniec Wielkopolski...


#judaszzkariothu #powstaniewielkopolskie

69 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

wieniec

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page