top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

Judasz z Kariothu a sprawa polska

Judasz z Kariothu Karola Huberta Rostworowskiego - dramat w 5 aktach napisany w 1913r i okrzyknięty jednym z najwybitniejszych dzieł okresu Młodej Polski a jej twórca ustawiony w jednym szeregu ze Stanisławem Wyspiańskim. O randze sztuki może świadczyć już fakt, że była wystawiana na deskach najlepszych ówczesnych scen polskich (Kraków, Bydgoszcz) a w obu teatrach tytułowa rola była obsadzana przez Ludwika Solskiego. Teatr w Bydgoszczy do wybuchu wojny nosił imię Karola Huberta Rostworowskiego.


Trzymam w rękach Judasza z Kariothu - wydanie drugie, rok 1913. Udało mi się kupić w sieci, dotarł do mnie z Bydgoszczy. Egzemplarz jest w bardzo dobrym stanie, jedynie odręcznie pisane nazwiska ołówkiem przy obsadzie - mało czytelne, ale ze względu na nieznaną mi już kaligrafię. Tak! Mam w rękach wydanie z 1913 r z czyimiś odręcznymi zapiskami! Nie będzie mi to dawało spać przez kilka miesięcy.

Jeśli są nazwiska pod obsadą, oznacza to jedno - że to są osoby biorące udział w przedstawieniu. Przy kobiecych rolach tylko jedno mię i nazwisko - ale męskie. Co to może znaczyć?

Szukam ich w sieci, nic nie znajduję, a zaczynam błędnie się kręcić wokół Bydgoszczy.

W końcu sięgam po lupę, do tego mocne światło (czemu na to nie wpadłam wcześniej?) teraz nazwiska widziałam już inaczej. Wrzucam je razem do wyszukiwarki - łączy je jedno - Powstanie Wielkopolskie (za portalem www.archivesportaleurope.net), rok 1918 - 1919. Robi mi się gorąco.

Szukam dalej i odnajduję w końcu zdygitalizowany artykuł z RAZEM "Akademia Kół Poznańskich" z 21 listopada 1937. Natrafiam na nazwisko - Głowacki. Osoba o tym nazwisku dwukrotnie podpisuje się pod tytułem w egzemplarzu, który posiadam. Czy chodzi o tę samą osobę? Nie wiem, ale obrasta w imię, tytuł, funkcję - dr Zygmunt Głowacki, adwokat, wicestarosta krajowy w Poznaniu, senator...

Doczytam jeszcze, że byli powstańcy z "kagankiem oświaty" docierali do ludzi i wystawiali sztuki teatralne o zabarwieniu patriotycznym lub o bardzo znaczącej pozycji - Judasz Rostworowskiego niewątpliwie takim był.

Trzymam w rękach Judasza z Kariothu z roku 1913 - autor Karol Hubert Rostworowski urodzony w Rybnej w 1877 roku dwieście metrów od mojego domu. Dotykam lekko pożółkłych kartek, na których nazwiska odtwórców ról pisał prawdopodobnie ołówkiem Powstaniec Wielkopolski...


70 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

kwiat paproci

Łysa Góra

Poniedziałek

Kommentarer


bottom of page