top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

między Rzymem a Krymem. stanowisko nr 97

Wrzosy. Schodzę z drogi, idę przez las, a może raczej zagajnik. Jest porośnięty drzewami liściastymi i kolczastymi krzewami, ale o tej porze roku i tak jest nieźle. Latem - roślinność tworzy barierę niemal nie do przebycia. Później będzie pole, za nim kolejny pas drzew i dopiero za nim można ujrzeć góry. Drogę zostawiam za sobą, już o niej zapominam skupiona na roślinnych pułapkach. Czy słusznie? Czy kiedyś była ważnym traktem dla podróżnych i kupców czy tylko ścieżką prowadzącą do pól lub na polowania? Między II a IV wiekiem naszej ery. Tak między Rzymem a Krymem.

Jestem przy stanowisku nr 97*. Epoka żelaza, okres wpływów rzymskich. Tuż po kulturze lateńskiej (Celtowie) a przed okresem wędrówek ludów. W ten czasokres wtapia się kultura przeworska (III - V wiek n.e.).

To czas wzmożonych kontaktów handlowych, produkcji narzędzi i broni z żelaza (takie przedmioty również importowano z "zachodu" oraz ozdób np. fibul, grzebyków kościanych, szklanych paciorków, do obiegu wchodzi pieniądz. Pochówek powoli przechodzi w popielnicowy i jamowy. Kształtują się klasy społeczne.

Nie wiem jak duża była owa osada, ale rozłożona była w obniżeniu terenu, w bezpośrednim sąsiedztwie wodospadów i słodkiej wody, tuż przy wąwozie (Piekło) i potoku Rudno wzdłuż którego były (są) duże zasoby rudy darniowej, w niewielkiej odległości od jaskiń. Wymarzone miejsce na osadę. Okres wpływów rzymskich to stosunkowo krótki czas w historii człowieka. Nie wiemy czy mieszkańcy sami postanowili ruszyć dalej czy osada upadła w wyniku jakichś dramatycznych wydarzeń. Może spacerując przez Wrzosy zechcecie zagłębić się w ten strzegący swych tajemnic zagajnik i oczami wyobraźni zobaczycie tętniącą życiem osadę, która czeka na przybycie kupców wiozących najpiękniejsze naczynia albo wisiorki ze szklanych paciorków....




* wg Mapy Prognozy dla Miejscowości Rybna




111 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

uwaga płazy

wiosna

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page