top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

no to jazda!

Od Rybnej po Sankę. Od 2004 do 2022 roku. Od wizjonerskiego pomysłu po jego realizację, formalny odbiór i uroczyste otwarcie. Obwodnica Rybnej.

Uff... Masa vipów podczas otwarcia. Jeszcze krople wody święconej na świeży asfalt i... jazda!

Jeszcze nie! Stop! Podjeżdżam do wylotu drogi przy drodze 780 i czekam na wjazd pierwszego pojazdu, ale na to trzeba poczekać jeszcze kilkanaście minut - czas do jej odblokowania po przemieszczających się gościach. Tym sposobem pierwszym autem, które wjechało na obwodnicę od strony Przegini było auto redaktor Dziennika Polskiego, której urokliwemu uśmiechowi nie mógł się oprzeć pracownik firmy obsługującej drogę. No ale cóż, służba nie drużba.

Po uroczystościach wracam na obwodnicę i poluję na jadące samochody. Nie jest ich zbyt wiele i wszystkie to pojazdy osobowe. Transportu ciężkiego, dla którego dedykowana była droga - brak.

Halo! Coś tu nie gra! Gdzie te samochody ciężarowe wyładowane po brzegi kamieniem z pobliskiej kopalni? Jadę do Zalasu. Stoją dwa "tiry". Podchodzę do kierowców i mówię " Dzień dobry, jestem z Rybnej, dziś oddaliśmy do użytku obwodnicę, wiecie coś o tym?" Jeden z kierowców mówi, że nie, drugi, że coś słyszał, ale nie nie zna szczegółów. Proponuję jazdę tą trasą. Mówią, że pojadą. Czy tak będzie? Nie mam pojęcia.

W końcu długo na to czekaliśmy. Na drogę bezpieczną, nie obciążoną wielkimi ciężkimi pojazdami. Teraz czekamy jeszcze na postawienie znaków wyprowadzających transport ciężki z Rybnej. Jedna z najbardziej malowniczych tras naszej miejscowości.Kiedy pierwszy raz stanęłam na niej po rozpoczęciu budowy rozpłakałam się z żalu. Dziś pierwszy raz przejechałam ją całą. Zaskoczyła mnie, przyszło mi do głowy, że krajobrazowi nic nie ubyło, że daje nowe tereny i możliwości do wyjść i spacerów.


fot. z dron E. Heller
 

Na obwodnicę wracam późnym popołudniem. Spory ruch, auta osobowe i transportowe.Gratulacje i podziękowania dla wszystkich osób, które miały wpływ na powstanie tej drogi - od wizji i tworzenie koncepcji przez procesy administracyjne i logistykę po trud prac budowlanych.

Za zaproszenie na uroczyste otwarcie obwodnicy składam serdeczne podziękowania dla wójt Gminy Czernichów - Danuty Filipowicz,


Wszystkim użytkownikom obwodnicy życzę szerokiej drogi!


289 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page