top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

obywatel BK

Choć urodził się w Katowicach (1931), a zmarł w Gdańsku (1969) to przez całe swe życie bardzo był związany z Tenczynkiem. Tu bowiem był dom zakupiony jeszcze przez dziadka Bobka, stanowiący dużą posiadłość z kortami tenisowymi i basenem - ściągający latem całą rodzinę oraz przyjaciół.

Bobek - Bogumił Kobiela - uznawany za najwybitniejszego polskiego aktora tragikomicznego, przedstawiciel polskiej szkoły filmowej. Uczęszczał do gimnazjum w Krzeszowicach, ukończył PWST w Krakowie.

Bobek - mały psotnik, zapalony tenisista i grzybiarz. W Tenczynku odpoczywał, miejsce stanowiło dla niego oazę oraz gościnę dla rodziny i jego znajomych. Bywali tu m.in. Kalina Jędrusik czy Zbigniew Cybulski.


Bogumił Kobiela - odtwórca ról teatralnych i filmowych, utożsamiany głównie z komediowymi, Pisał też teksty i reżyserował, m.in. teatrzyk Bim-Bom).

Rola życia - Obywatel Piszczyk w Zezowatym Szczęściu.

"Rola Piszczyka napisana była specjalnie dla Kobieli. Bez niego ten film byłby może tylko dydaktyczną satyrą na ludzi bez własnego oblicza.(...) Aktor pokazywał człowieka uwikłanego w nieprawdę i tę nieprawdę demaskował. Jego bohater chce przybrać formę, w której inni by go akceptowali. Chce być taki jak inni, ale pech, czy może nadmiar dobrych chęci sprawia, że ten gorliwiec zostaje rozpoznany i wyśmiany"*


"Naprawdę boję się coraz częściej, że może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, złego, bo nam za dobrze. A ja myślę, że przyroda zawsze wyrównuje, niestety"**


"Obdarzony świetną techniką aktorską mógł zagrać właściwie wszystko. Ponieważ posiadał też ogromną siłę komiczną, mechanicznie obsadzano go w rolach komediowych.(...) Chyba najbardziej cierpiał nad tym, że widownia żąda od Niego mniej, niż on może z siebie dać" ("Andrzej Wajda, Film" 1969 nr 31).***W lipcu 1969 podróżuje z żoną i przybiera do samochodu autostopowiczów. W pobliżu Bydgoszczy dochodzi do wypadku. Bogumił Kobiela cały czas czuwa nad żoną, która wygląda na najbardziej poszkodowaną. Sam traci przytomność po wyjściu z karetki. Okazuje się, że ma krwotok wewnętrzny. Zostaje przetransportowany do Gdańska. Tam pomimo operacji umiera 8 dni później.


"Mógł być największym aktorem tragikomicznym naszych czasów. Był aktorem największych nadziei. Nadziei nie spełnionych do końca" (Andrzej Markowski, "Film" 1969 nr 31)***Bogumił Kobiela został pochowany w ukochanym Tenczynku. Na jego grób żona i bliscy składali grzyby...


Mój ranking osobisty:

  1. Zezowate szczęście

  2. Pamiętnik znaleziony w Saragossie

  3. Człowiek z M374 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Leśnik

60 stopni

kwiat paproci

Yorumlar


bottom of page