top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

potok

Nie mam węchu (prawie w ogóle), więc ufam pozostałym osobom a wszyscy stojący wokół mówią, że nic nie czuć. Przepraszam - podobno dociera zaledwie lekko nieprzyjemna woń z wnętrz budynku gdzie gromadzone są odpady. 

Mieszkańcy Przegini Duchownej i niżej położonych miejscowości narzekali na fetor potoku Rudno, a od 2022 nie przyłączano już nowych gospodarstw do istniejącej oczyszczalni.

Oczyszczalnia oddana do użytkowania przed kilkunastu laty już nie spełniała prawidłowo swoich funkcji a na Gminę nakładano wysokie kary. “To już był nóż na gardle” mówi Danuta Filipowicz, Wójt Gminy Czernichów, która “posprzątała” temat. To dotychczas największa inwestycja gminy. Dziś płynie czysta woda.

Z końcem kwietnia uruchomiono oficjalnie oczyszczalnię w Przegini Duchownej. Woda, która “słono” kosztowała - na całkowity koszt ponad 21 mln złotych gmina wyłożyła ok. 8,5 mln zł środków własnych, pozostałe środki zapewnił Polski Ład.

Ładnie zaprojektowane niskie budynki dobrze komponują się z otaczającym terenem. Nie przytłaczają krajobrazu. 

Realizacji projektu gratuluje również Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego - w końcu Rudniański Park Krajobrazowy nie przesiąka szkodliwą wodą a wiatr nie roznosi fetoru znad potoku Rudno.25 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

zgubna zieleń

コメント


bottom of page