top of page

ptok, krzok i pniok

Czy słyszeliście o ludowej typologii mieszkańców okolicy? Oczywiście typologii w cudzysłowie bo to żaden naukowy podział tylko zdroworozsądkowe ale równocześnie symboliczne opisywanie rzeczywistości, polegające na określeniu kto kiedy się tu sprowadził. Przeczytajcie i sprawdźcie czy należycie do ptoków, krzoków czy pnioków.


- Większość mieszkańców tutejszych wsi to byli miejscowi, ale zdarzali się przybysze z daleka, co tu zostali. Mój przodek sprowadził się tu ze Słowacji, wtedy to były Węgry, tam jest podobne nazwisko. To było chyba w XVIII czy XIX wieku, nikt już tego dokładnie nie wie, ale jest taka opowieść w rodzinie. No to ja już jestem pniok. O tym co się tu sprowadził z daleka i osiedlił mówiło się, że jest "ptok", jego dzieci to były "krzoki", a ich dzieci "pnioki".


Wiadomo, ptak przyleci, ale może odlecieć w każdym momencie, krzak jest już mocniej osadzony, a pniaka nic nie ruszy bo tak jest zakorzeniony. W zasadzie każdy kto tu mieszka miał kiedyś w rodzinie takiego "ptoka". Jedni przybyli dawno temu z Węgier, inni ze Słowacji, Niemiec, Francji, jeszcze inni z sąsiednich miejscowości, z Krakowa czy jeszcze z dalszych rejonów Polski.


A Ty kim jesteś? Ptokiem, krzokiem czy pniokiem?







* Zdjęcia przedstawiają krzok w Sance, pniok w Zalasiu i ptoka we Frywałdzie.

292 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

tabor

2 bình luận


Khách
19 thg 7, 2022

Krzok najładniejszy, ale ja jestem pniokiem. W Warszawie.

Thích
Khách
25 thg 8, 2022
Phản hồi lại

W Warszawie czy gdzie indziej korzenie są tam gdzie pniok je zapuścił :)

Thích
bottom of page