top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

Rybna... jaspisowa?

Jaspis – skała osadowa, zbita, drobnoziarnista, zbudowana z chalcedonu i kwarcu – występują one w zmiennych proporcjach. Zawiera różne minerały spełniające rolę domieszek. Związki żelaza nadają jaspisom barwę brązową, żółtą, czerwoną lub zieloną. Materiał jubilerski, materiał dekoracyjny, do wyrobu przedmiotów użytkowych i artystycznych, atrakcyjne jego odmiany są poszukiwane przez kolekcjonerów. (wikipedia)

Idę przez wąwóz. Bednarze w wiosennym słońcu wyglądają zjawiskowo. Mam kalosze, więc mogę iść potokiem, świetnie się bawię. Posuwam się do góry środkiem wody. Wyciągam ze strumienia czerwony kamyk, jest tak inny od wszystkiego co widzę w tym strumieniu, że ściąga wzrok. Oglądam go w przeświecającym przez gałęzie świetle i chowam do kieszeni.


Miejsca występowania: Świat: Meksyk, USA, Rosja – (Ural i Syberia), Chiny, Indie. Polska: Niedźwiedzia Góra, k. Krzeszowic.(wikipedia)

W domu przeglądam sieć. Chyba znajduję to czego szukałam, ale nie jestem pewna. Wysyłam zdjęcia. Odpowiedzi są z serii "na dwoje babka wróżyła" - czerwony kwarc lub jaspis. Trudno zdecydować na podstawie zdjęć.

Wpadam po uszy. Następnego dnia idę znowu. I znowu znajduję. Nie jest identyczny, ale co do niego nie mam wątpliwości. Pierwszy znaleziony ciągle nie daje mi jednak spokoju. Zaglądam w Krakowie do gemmologa jubilera, pokazuję znaleziska i proszę o opinię. "Jaspis - pochodzą z tego samego miejsca".


Niedźwiedzia Góra - kopalnia diabazu. Miejsce występowania jaspisu w Polsce. Dokładnie 4 kilometry na północ od Rybnej. Przypadek?


Jaspis był najcenniejszym kamieniem starożytności, przypisywano mu magiczne siły, nazywany był w starych legendach „matką wszystkich kamieni”. Jaspisy od najdawniejszych czasów stosowane były jako kamienie ozdobne. Wykonywano z nich, np. pieczęcie, małe rzeźby, przedmioty rzemiosła artystycznego oraz sakralnego.(korallo).

Jaspis nie jest kamieniem szczególnie drogim, ale znalezienie go w Polsce już nie jest łatwe. Zatem - Rybna jaspisowa? Czemu nie?

57 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

uwaga płazy

wiosna

Comentários


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page