top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

Warszawiak z Opola - Rybnianin

Opolanin z Warszawy, oddany całkowicie Rybnej, A może Warszawiak z Opola? Czy też Rybnianin urodzony w Opolu, studiujący w Krakowie, mieszkający w Warszawie?

Powiedziałam ostatnio do Marty (urodzonej w Warszawie) - "ale Wy to macie namieszane w rubrykach".

Lato, niedziela 2017 roku, po mszy podchodzi do mnie starsze małżeństwo i pytają "pani Kinga? możemy chwilę porozmawiać?"

Tak poznaję ludzi, z którymi będę rozmawiała co roku po kilka godzin jednego wakacyjnego dnia.

Już od wiosny czekam na ten dzień, planuję. Marta, nie gniewaj się, ale z początkiem wakacji myślę - kiedy Ty wreszcie pojedziesz i dom zasiedlą Twoi cudowni rodzice - Elżbieta i Łukasz Kaczmarkowie?" Kawa, ciasto i fantastyczni ludzie zakochani w Rybnej, mogący bez końca o niej opowiadać. A pan Łukasz, wnuk Szymona Romanowskiego ma wiele do opowiedzenia. Miał. Odszedł 31.10.2020 w Warszawie.

Pani Elżbieto, proszę wybaczyć - skupię się tutaj na Pani mężu.

Personalia, wykształcenie i praca zawodowa

Łukasz Szymon Kaczmarek syn Edmunda Kaczmarka i Jadwigi z domu Romanowskiej urodził się 29.11.1949 w Opolu. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej. Ukończył szkołę podstawową muzyczną w Opolu i dostał propozycję kontynuowania nauki w muzycznej szkole średniej w klasie skrzypiec bez egzaminów.

Zrezygnował jednak z dalszej gry na skrzypcach, gdyż już wtedy zaczęła Go fascynować chemia.

Podążając za swoim zainteresowaniem studiował chemię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach przeniósł się do Warszawy na studia doktoranckie. Chemii poświęcił swoje całe życie zawodowe pracując najpierw w Instytucie Chemii Organicznej PAN, Instytucie Chemii Przemysłowej imienia Profesora Ignacego Mościckiego, a następnie w Instytucie Farmaceutycznym. Zajmował się przede wszystkim pracami badawczymi nad lekami przeciw nowotworowymi. W 2003 r. nadano mu tytuł profesora nauk chemicznych.


Wnuk

ŁK z ciocią - Ziutą Romanowską

Łukasz Szymon Kaczmarek - wnuk Szymona Romanowskiego, wielkiego społecznika Rybnej, założyciela Spółdzielni Mleczarskiej (pierwszej na Ziemi Krakowskiej).
ŁK z wnukami - Jaśkiem i Adamem

Ojciec

"Nigdy nie zapomnę, jak w okresie problemów w szkole (fizyka, chemia) Tato pomagał mi w nauce. Zaczynał oczywiście zawsze od podstaw i gdy dochodził już do konkretnego tematu, najczęściej prawie spałam. Ale oceny poprawiałam! Uwielbiałam chodzić z Tatą na spacery w Warszawie z psem, wycieczki w Rybnej i okolicy, i po Tatrach. Rozmawialiśmy wtedy o wielu ciekawych rzeczach, często też opowiadał o chwilach spędzonych w Rybnej. Tato dużo czytał i lubił słuchać muzyki klasycznej, więc chyba zapamiętam Tatę siedzącego w fotelu z książką przy dźwiękach koncertów Mozarta" mówi Marta.

Dziadek

Fascynował się także historią. Umiał świetnie o niej opowiadać. „Dziadzio zawsze siadał z nami i opowiadał nam o historii” - wspominają wnuki Jasiek i Adam.


Rybnianin

ŁK - Rybna, święto MB Zielnej

Z błyskiem w oku i z zachwytem wspominał każdą spędzoną w Rybnej chwilę. Zawsze mogłam liczyć na przygotowanie wspomnień jej dotyczących. Orędownik i ambasador naszej miejscowości w konkursie Wielkie Odkrywanie Małopolski (rok 2018, Rybna wygrała ten konkurs)

Łukasz Kaczmarek zmarł 31.10.2020 w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu w Rybnej.
Zdjęcia pochodzą z kolekcji rodzinnej Marty Ciembronowicz, córki

Bardzo dziękuję Marcie za wsparcie i pomoc w przygotowaniu wpisu


185 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

wiosna

Poniedziałek

u zbiegu wód

Comments


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page