• Kinga

wywiad z człowiekiem zwanym Krzemienny Nóż


- Masz imię?

- Mówią na mnie Krzemienny Nóż.


"Zdjęcia i Spacery" - Skąd tu przybyłeś?

"Krzemienny Nóż" - Obozuję tu, kiedy drzewa tracą liście, trawa usycha, a ziemię pokrywa białe pierze. Tak samo robił mój ojciec, a także jego ojciec. Na północy jest chłodniej, spędzamy tam lato i jesień."ZiS" - Tworzysz plemię, osadę czy tylko rodzinę?

"KN" - Przemieszczamy się zwykle z najbliższą rodziną: ja, żona, dzieci, moja matka i mój ojciec, bo jestem ich najstarszym dzieckiem i się nimi opiekuje. Wspólnie biwakujemy zimą. Gdy trawa zielenieje ruszamy na północ. Najpierw w małych grupach; razem z bratem i jego żoną ich dziećmi, a także rodzicami jego żony i jej rodzeństwem. Potem spotykamy się z wieloma innymi. Wymieniamy się darami, rozwiązujemy spory, omawiamy tegoroczny podział terenów łownych, a młodzież szuka swoich wybranków.


"ZiS" - Jakie są tego korzyści, co wam to daje?

"KN" - W zimę kiedy jest trudno przeżyć, podchodzimy bliżej gór, które osłaniają nas przed porywistym i mroźnym wiatrem. Polujemy w małej grupce, uganiając się nieraz za zbłądzonym reniferem lub łowimy ryby. Wiosną, kiedy olbrzymie stada reniferów i koni przemieszczają się stadami, polujemy w dużej grupie, która pozwala na stosowanie taktyk łowieckich i odławianie dużej ilości zwierząt.


"ZiS" - Co robicie?

"KN" - Przez cały dzień jest dużo pracy, ale staramy się też odpoczywać. Oprawiamy upolowaną zwierzynę. Dostarcza ona cennych skór, które służą do produkcji ubrań, a także namiotów w których mieszkamy. Z ich kości i rogu wytwarzamy broń łowiecka - np. harpuny, haczyki do wędek i ozdoby. Naprawiamy też naszą broń. Musimy mieć zapas strzał. Połamane groty krzemienne, trzeba zastąpić nowymi. Stępione noże i skrobaczki należy zaostrzyć, albo wymienić na nowe.


"ZiS" - Co jadłeś dziś "na obiad"? kiedy był poprzedni posiłek?

"KN" - Musimy jeść. Musimy mieć siłę i energię, żeby przetrwać i nie czuć chłodu. Jemy kilka razy dziennie. W lato świeże pieczone mięso zaraz po polowaniu, doprawione świeżymi ziołami. W zimę suszone. Nie jest tak pyszne, ale pozwala nam przetrwać. jemy dużo ryb, Gdy jesteśmy podziębieni moja mama robi aspirynę z kory wierzby, albo wywary z suszonych ziół.


"ZiS" - Czy wiesz co to znaczy czas wolny? co wtedy robicie?

"KN" - Leżymy na łące. Dekorujemy nasz namiot. Najbardziej lubię astry. Ale świetnie wygląda czerwony mak. Rozmawiamy. Słuchamy historii ojca, który opowiada o swoich przygodach, a także te które wysłuchał od swojego ojca. Tak pamiętamy kim jesteśmy.


"ZiS" - Jakie macie role społeczne?

"KN" - Mężczyźni zwykle wykonują cięższe prace, zajmują się bronią łowiecka; przeprawiają sprzęt w trakcie wędrówki. Gdy jest już chłodno tropią, polują i zastawiają wnyki. Wyprawiają się też po krzemień. Biorą udział w zgromadzeniach. Kobiety zajmują się najmłodszymi dziećmi, wyprawianiem skór, przygotowywaniem posiłku, pakowaniem obozu. Zbierają rośliny, dbają o zapas ziół. Starsze dzieci pomagają we wszystkim, tak się uczą. Zbierają drewno na opał, zajmują się psami, Biorą udział w nagonce. Mój syn potrafi wyrzeźbić pięknego renifera, z kolei moja córka świetnie strzela z łuku, chyba wezmę ją kiedyś na polowanie."ZiS" - Kogo się boicie?

"KN" Boimy się tylko jednego, że pewnego dnia renifery nie przyjdą, wtedy nasze życie się zmieni.


"ZiS" - Jakie macie plany?

"KN" Nasze plany się nie zmieniają, co roku wykonujemy te same czynności, dzięki temu nasz świat trwa a my jesteśmy o kolejna wiosnę starsi."ZiS" - Czy szli tędy “obcy”? czy często pojawiają się inni?

"KN" - Rzadko spotykamy obcych, dobrze wiemy gdzie kończy się nasz teren i kto obozuje obok. Wiosną, kiedy spotykamy się z innymi przychodzą inny. Ci co mieszkają za wielkimi górami. Przynoszą dary. Przynoszą materiał na szklane groty, albo taki czerwony krzemień, który wygląda jak krew. Mój ojciec też ich odwiedza. W przyszłym roku to ja pójdę za góry. Wezmę nasz krzemień. To powinno ich ucieszyć.


"ZiS" - Co potrafisz robić z czego jesteś dumny?

"KN" - Robię najlepsze strzały z długimi i smukłymi grotami, które naprawdę pięknie prezentują się w kołczanie. Mogę nimi ustrzelić biegnącego renifera prosto w serce."ZiS" - Czy wierzysz w coś? oddajesz cześć komuś lub czemuś?

"KN" - Wierzę, że świat powstał w wyniku walki bogów. Jest on pełen duchów naszych przodków. Gdy spotykamy się co roku nasz szaman modli się do bóstw nieba i podziemia. Zakłada maskę, gra na bębnie i tańczy. Ten świat jest w każdym z nas. Duchy przodków odwiedzają nas wpadając do naszych namiotów przez otwór którym uchodzi dym."ZiS" - czy macie w swojej grupie jakieś zwyczaje?

"KN" - Zwyczaje spajają naszą społeczność. Na przykład, gdy rośniemy i nabywamy doświadczenia pokazujemy to odpowiednio dekorując swoje ubranie. Przed polowaniem malujemy twarze. Każdej czynność, którą wykonujemy towarzyszy jakiś rytuał. Dzięki temu zapewniamy sobie pomyślność.
"ZiS" - Zostaniecie tutaj czy pójdziecie dalej?

"KN" - Zostaniemy na zimę, wiosną, ruszymy dalej, być może wsiądziemy w łodzie i popłyniemy Wielką Rzeką na północ spotkać inne rodziny i polować.


"Głosu" człowiekowi zwanemu Krzemienny Nóż użyczył i tchnął w niego życie dr Damian Stefański, pracownik Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Dział Paleolitu i Mezolitu. Za poświęcony czas i opracowanie odpowiedzi składam serdeczne podziękowania. Człowiek ów żył 11500 lat temu i był członkiem archeologicznej „kultury świderskiej”.Kiedy przedstawiłam swój pomysł na posta panu Damianowi Stefańskiemu w formie wywiadu z

"człowiekiem pierwotnym" - archeolog wyraźnie zaprotestował na określenie "pierwotny". Po otrzymaniu odpowiedzi na moje pytania - zrozumiałam. Człowiek paleolitu to nie człowiek pierwotny. To człowiek dorównujący nam sposobem myślenia, funkcjami społecznymi i postrzeganiem rzeczywistości, borykający się jedynie z tworzeniem pierwszych narzędzi i może jedynie one zasługują na miano pierwotnych.


#kulturaświderska #muzeumarccheologicznewkrakowie #epokakamienia #rybna #zdjęciaispacery #damianstefański

233 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

krzyżyk

Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer