top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

za filarem

Cel - Schronisko Małe na Wrzosach

Opis - "Na zboczu przed nami widoczne są skałki w których znajduje się jaskinia, w skałkach widoczny jest otwór Jaskini na Wrzosach Północnej. Nieco na lewo od niego znajduje się filar porośnięty bluszczem. Jaskinia Mała położone jest za tym filarem"*

Współrzędne WGS84 - λ: 19°36′25,00″, φ: 50°03′31,00″

Ostatni punkt zupełnie nic mi nie mówi, muszę przekonwertować te współrzędne na współrzędne GPS. Dostaję to 50.058611111111105 19.6069444. A to już jest dla mnie konkretne miejsce na mapie Google:


Konwersji dokonałam dużo wcześniej i... zapomniałam o niej. Poszłam na łatwiznę czyli "za filarem", który znajduje się po lewej stronie Schroniska Północnego. Zawsze mi się mylą - które jest Północne a które Południowe bo jak dla mnie bardziej są zachodnie i wschodnie. Zaczęłam więc podejście od Południowego (jak się później zorientowałam) - było bliżej od zejścia.

Filar porośnięty bluszczem...Tu spodziewałam się kłopotów - wczoraj bluszcz był, dziś może go nie być, wiadomo. I rzeczywiście problem się pojawił - ale z nadmiarem tej rośliny! I filarów też.

Szłam i widziałam wszędzie skały porośnięte bluszczem. Co za szczodrość natury. Minęłam Południowe (jak się w końcu domyśliłam) schronisko, Północne i zobaczyłam filar. To na pewno ten! Teraz mi wszystko pasowało do opisu, a najbardziej to, że już z dołu widziałam otwór.

Podejście trochę strome, ale da się. Do wejścia prowadzi dość szeroka wapienna gładka rynna - można jednak wesprzeć przy niej nogi by dostać się do środka. A w środku zwiedzanie w pozycji horyzontalnej, na brzuchu.

Ściany skalne są wygładzone i spękane - wygląda to pięknie, jak spękana skórka chleba. Do skał przyczepione kropelki wody. Jaskinia jest mała, ma ok. 5 metrów długości, nie ma zatem możliwości większego zwiedzania. Okno (wejście) daje widok na potok Rudno. Dopiero przy wyjściu z niej dobrze widać filar, jego piękno jako skały i to jak malowniczo porośnięty jest bluszczem. Filar, za którym...W końcu zapamiętałam która jaskinia jest Północna a która Południowa!
68 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Głuchówki

na Bór!

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page