top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

zamkowa zagroda

Przychodzę najpierw zbyt wcześnie, obszczekuje mnie owczarek górski - tak dla świętego spokoju, z dobrze wypełnionego obowiązku i stróżujący zwierzętom. Później się dowiaduję, że ten typ tak ma - jednych lubi drugich toleruje.


Patrzę na ogromną przestrzeń zagrody zamkowej. Kiedy przyszła Arkadiuszowi i Łukaszowi Grudniom do głowy taka myśl? Niespełna dwa lata temu. I niemal zostali skazani na sukces. Bo w rolnictwie nie ma wielkiego pola do popisu, a im się marzyło się coś zupełnie wyjątkowego.

Najpierw był pomysł by w rodzinnym Bolęcinie stworzyć zagrodę ale wszystkie "za" i "przeciw" wołały by to właśnie tutaj - pod zamkiem Tenczyn uruchomić taki ośrodek. A właściwie dwa punkty na mapie - właśnie zamek i Muzeum Agatów w Rudnie, to niewątpliwie magnesy przyciągające turystów.

6 hektarów i 300 beli słomy.

Na takiej właśnie przestrzeni żyją i tyle słomy zużywają zwierzęta. A są tu m.in. alpaki, owce (i te bardziej egzotyczne i mniej), osiołki, konie, długowłose bydło highland, kozy...

Patrzę na najmłodszych gości - tak widać, że bardzo są zadowoleni z wizyty tutaj...

Jednym z atutów, postrzeganych przez odwiedzających jest właśnie przestrzeń, po jakiej poruszają się zwierzęta - patrzysz na cielę i masz wrażenie, że stoi ono samotnie oddalone od innych zwierząt, nie przeszkadzają sobie.

"Tu będzie staw - jak zapytać najstarszych mieszkańców Rudna to będą kojarzyli, że w tym miejscu był tutaj, ale woda uciekła w innym. Teren już jest przygotowany" - z dumą pokazuje właściciel na studnię z odwiertem.

Tu nie ma mowy o marnotrawstwie - pan Arek podnosi każdą suchą kromkę chleba, która wypadła z małych rączek i znalazła się w trawie. A może to zbyt wielkie przejęcie kiedy ogromny jęzor usiłuje zgarnąć taki wspaniały kąsek i patrzy nań z apetytem?

Jeszcze snują się opowieści o na wpół ślepym kogucie (dwa tygodnie z dobrym wzrokiem i dwa ze złym) oraz o tym jak zwierzęta tutaj wracają kiedy jeleń utoruje im drogę ku wolności.

Obecnie pan Arek zarządza Zagrodą wspólnie z żoną, i to właśnie jest ta osoba, którą owczarek lubi.Panu Arkadiuszowi bardzo dziękuję za pełną pasji opowieść o zwierzętach55 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

uwaga płazy

wiosna

Comments


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page