• Kinga

meandry, zakola i rozlewiska


Potok Rudno. Początek bierze w Rudnie, ze wzgórza Siwa, dalej płynie pod autostradą A4, przez las Orlej (rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno), doliną Wrzosy, pod Skałkami Plebańskimi (Rybna), przecina drogę 780, Przeginię by w Czernichowie zasilić Wisłę. Ma ok. 15 kilometrów długości - mierzę sama na mapie, bo w sieci znajduję tylko jedną informację nt temat i wydaje mi się pomyłką (ta pomyłka to połowa długości).

Stanowi granicę - obecnie to zachodnia granica Rybnej a kiedyś granica Generalnej Guberni (o tym w przyszłości). Może zima to nie najbardziej zjawiskowa pora roku dla potoku, ale ma jeden zasadniczy atut - teraz dobrze widać wszystkie zakola. Drzewa w liściach skutecznie zasłaniają potok.

Dziś proponuję spacer na dwóch odcinkach - z parkingu w Parku (Zalas) oraz pod Skałkami Plebańskimi (Rybna). To jeden i ten sam potok o dwóch różnych obliczach. Rozdzielając Brodła i Zalas, płynąc przez Orlej poniżej drogi powiatowej to mocno meandrowata rzeka, ale dość spokojna. Warto zatrzymać się na parkingu i przejść kawałek by samemu zobaczyć jak wiele tworzy pętli i pętelek. Może uda Wam się przy okazji zobaczyć sarny lub jelenie.

Pod Skałkami Plebańskimi to o tej porze roku to mały żywioł. Szeroko rozlana woda, wartko płynąca, obrywająca brzegi. Trudno zejść do koryta i nie proponuję tego, bo może się to skończyć kąpielą w lodowatej wodzie po kolana. Proponuję iść ścieżką pod skałami - stąd też gwarantowane widoki, również w górę na skały. Potok w tych miejscach poprzecinany jest tamami, może uda Wam się wypatrzeć żeremie albo i samego bobra.

Teren pod Skałkami Plebańskimi jest trudny, zalecam więc dużą ostrożność i raczej krótki spacer o tej porze roku (miejsca z oberwaniami i rozpadliskami, których nie widać pod śniegiem). Jeśli się zdecydujecie na spacer to porównajcie jeden potok Rudno - widziany z drogi tworzący pętelki - jednak "cywilizowany" i ten pod Skałkami - stanowiący rzekę w dzikim buszu. Który Wam się bardziej podoba?

#Rybna #skałkiplebańskie #DolinaPotokuRudno

39 wyświetlenia0 komentarz
Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer