top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

50.06171 19.60686

Współrzędne geograficzne 50.06171 19.60686. Punkt na mapie. Nie muszę ustawiać tego punktu na mapie by tam dojechać, znam to miejsce bardzo dobrze.

Zostawiam auto na parkingu znajdującym się od niego zaledwie 70 metrów dalej i idę do góry. Spotykam młodych ludzi i pytam dziewczynę z chłopakiem:

- Jesteście stąd?

- Tak.

- Słyszeliście o projekcie parku rozrywki tutaj? Jak wam się podoba ten pomysł?

- Nie podoba nam się wcale...

Wchodzę w las. Nadchodzi wieczór, słońce przez moment jeszcze ostro świeci, niebawem rozmyje się w lekkich chmurach. Trawy i liście są mokre od deszczu. Mam kalosze i staram się chodzić ścieżkami wydeptanymi przez zwierzęta, ale za chwilę i tak będę miała spodnie mokre po kolana. W pobliżu potok przecina pod mostkiem drogę, w tym miejscu jest wąski. Chodzę skrajnymi łąkami - powoli zmierzcha się i nie chcę zbyt daleko oddalać się od drogi. Tu nie ma spektakularnych krajobrazów, ale jest spokój i niezmącona niczym cisza. Ślady racic i kopyt. Jakieś leje, ścieżki które prowadzą nie wiadomo dokąd, miejsca gęsto porośnięte roślinnością niczym dżungla lub przejrzyste łąki. A dalej w górę będzie pole a przy nim kapliczka, na horyzoncie zaś widoczne kopuły wież klasztornych w Alwerni. Jeszcze kawałek i wiem, że skręcając w prawo doszłabym do skał i iglic.

W prawo. Wciąż odwracam głowę w prawo.

To miejsce nie jest bezimienne. To jest las Orlej, tam są Skałki Gaudynowskie a tu płynie potok Rudno. Te miejsca dają swoim mieszkańcom schronienie, karmią i poją, a nam chwile głębokiego relaksu. Na mapie Renesans Inwestycyjny Małopolski Zachodniej - postanowiono wymazać ze świadomości krajobraz, walory przyrodnicze. Widać jedynie drogi i inwestycje - zrealizowane lub zaplanowane. A! I jeszcze oznaczenia współrzędnych projektowanej trasy ekspresowej. Nr 7 to współrzędne 50.06171 19.60686. Nr 7 oznacza również miejsce, gdzie miałby dochodzić park rozrywki. Park rozrywki o powierzchni 140 ha kończyłby się niemal przy punkcie odpoczynku na Wrzosach.

To co zobaczysz poniżej może w większości przestać istnieć.

Chcesz tego?

251 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Łysa Góra

zgubna zieleń

コメント


bottom of page