• Kinga

home, my sweet home...


Wyjaśniam od razu - w jaskini nie mieszkam, choć dotarło do mnie kiedyś, że dzieci zaglądając do jednej z jaskiń w Rybnej stwierdziły, że może mnie tam spotkają...

Jaskinia w Zapaściach - ta z okienkami. do której trzeba się trochę wspiąć, a boczna ściana jest niemal pionowa i przypomina ludzką twarz. Oficjalna nazwa "Jaskinia przy Wsi Rybna".

Jaskinia była badana przez archeologa Gotfryda Ossowskiego w 1880 roku i znalezione materiały potwierdzały, że jaskinia była zamieszkiwana przez ludzi. Ech - czyjeś home, my sweet home. Lokum na co dzień i na gorsze czasy. Te okienka i korytarzyki... Doskonała wentylacja, ciąg powietrza, wejście główne, wyjście od "ogrodu", schowki i zakamarki. Atmosferę pomieszczeń bocznych podkreśla rozproszone światło a salon skąpany dużym strumieniem słońca. Latem kojący chłód a zimą przytulne ciepło.

Całość urozmaicała szata naciekowa, stalagmity i stalaktyty - tego można się domyślać, bo nie ma po nich śladu - w czasach niemal nam już współczesnych kalcyt (budulec szaty) był wydobywany i wykorzystywany do produkcji szkła. Świadczyć też może o tym "ogładzone" wejście.

Może kiedyś wybierzecie się do Zapaści i może dacie się skusić do zajrzenia do baaaaardzo starego, ale jakże uroczego mieszkanka, teraz już opuszczonego, po którym czasem wiatr hula od jednego do drugiego okienka. Może poczujecie ducha czasu i wyobrazicie sobie jak w swoim sweet home siedzi rodzina przytulona do siebie i wpatrzona w żar ogniska. Tylko niech Wam do głowy nie przyjdzie wychodzić wyjściem "od ogrodu"!
Uwaga! Do każdej jaskini należy wchodzić odpowiednio przygotowanym i w towarzystwie co najmniej jednej jeszcze osoby. W w.w. jaskini znajduje się łagodny zacisk mogący powodować u niektórych osób dyskomfort.

#ybna #zdjęciaispacery #jaskinia #przywsirybna #jurakrakowskoczęstochowska

Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer