top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

popatrz...

Fakty:

Wzrost - ok. 32 cm w najszerszym miejscu

Wiek - ok. 150 mln lat

Pochodzenie - Rybna

Znaki szczególne - bardzo wyraźna struktura, przełamany.


Emocje:

Monica - Ale duży! Piękny!

Ja - W życiu! W życiu nie znalazłam takiego dużego. Ale duży! Piękny!

Ali - What a big one!

Mąż - Potwór!


Idziemy z Monicą odkrywać dalej jurę. Zagłębiamy się w kolejny wąwóz i jego odnogi. Patrzymy pod nogi, z ciekawością podglądamy małe żaby, których jest sporo i odrywają się od opadłych z drzew liści, na których na chwilę przysiadły. Cudowny dzień na spacer, rozproszone promienie słoneczne podkreślają piękno dolinki, połyskuje woda, cudownie się rozmawia.

Skręcamy w odnogę (a właściwie przedzieramy się przez zawalające drogę wycięte gałęzie) i mówię do współtowarzyszki - Monica, popatrz... Kawałek dużego amonita.

Zaczynamy ściągać z niego ziemię. Owszem - amonit. Żebra są coraz wyraźniejsze, są duże. Mamy już brudne ręce po łokcie i ubranie, a nie widać końca tej skamieniałości i nie możemy jej wyciągnąć. Wreszcie udaje się!

Zapiera nam dech w piersiach. To jednak nie koniec! Pod spodem jest jego druga część. Monice udaje się ją wyciągnąć. Całość tworzy imponujący widok. I wtedy z wrażenia w kółko powtarzam - W życiu! W życiu nie znalazłam takiego dużego! Ale duży!

Tylko dzięki Monice udaje się nam go dotransportować do auta, ja - nie dałabym rady. Kiedy wychodzimy na ścieżkę - słyszę jak Monica oddycha z ulgą.

Pomysł przychodzi mi do głowy od razu. Ten okaz pójdzie do Muzeum Agatów w Rudnie, a Witold po zobaczeniu amonita mówi, że można go spokojnie scalić i "odrestaurować". W Muzeum powstanie specjalna gablota z okazami z Rybnej - to już postanowione jakiś czas temu, nawet zaprzyjaźnieni paleontolodzy zachęcają do tego.

By ta skamieniałość mogła być wyeskponowana w gablocie potrzebujemy trochę czasu, ale już teraz zapraszam do zabawy na Facebook - na imię dla tego amonita. Wpisujcie swoje propozycje. Na zwycięzcę najciekawszego pomysłu czeka nagroda - koszulka ze zdjęciem amonita i jego imieniem oraz napisem - Jestem z Rybnej.Serdeczne podziękowania dla Monica za spacer i pomc


94 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

uwaga płazy

wiosna

2 Σχόλια


Świetnie opisane. Amonity -super, opale- fantastyczne , Muzeum wspaniałe ale....spotkać i poznać kogoś takiego jak Kinga to dopiero fart.

Μου αρέσει
Kinga
Kinga
22 Οκτ 2021
Απάντηση σε

Bardzo dziękuję za tak ciepły komentarz. Do zobaczenia na spacerze :)

Μου αρέσει
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page