top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

taki tam sobie barszcz - a jednak zemsta Stalina

Niewiniątko, z rodziny selerowatych. Brzmi miło i wręcz aromatycznie, prawda? Nie dajcie jednak się podejść - albo raczej - nie podchodźcie do niego zbyt blisko!

Barszcz Sosnowskiego.

Powiało chłodem? I słusznie. Przeniesiony do wschodniej i środkowej Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną i rozprzestrzenił na ogromnych obszarach. Że niby roślina pastewna? Możliwe, zwłaszcza w latach pięćdziesiątych do siedemdziesiątych XX wieku wprowadzano go do systematycznej uprawy. Szybko odkryto, że stał się nie tylko mało wydajny jako roślina pastewna, ale przede wszystkim stanowił zagrożenie dla zdrowia i życia (może stąd jego przydomek - zemsta Stalina). Jego uprawy zaczęły być porzucane. Jak podaje wikipedia.pl "Okazał się przybyszem kłopotliwym, gdyż w szybkim tempie zaczął się rozprzestrzeniać spontanicznie. Jest to roślina trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Sok wywołuje zmiany skórne". W Polsce to głównie w b. województwie nowosądeckim zaczęto masowo wykorzystywać go jako roślinę pastewną - a stąd już "rozpełzł" się po całym kraju. Najczęściej jednak spotykany jest w dolinach rzecznych i tu u nas uważany jest za jeden z najbardziej gatunków inwazyjnych.

Jak odróżnić od innych baldaszkowatych? Naturalnie po przeroście formy nad treścią. Osiąga od 1 do 4 metrów wysokości. Posiada skrętoległe liście o średnicy do 150 cm a kwiaty zebrane w duży baldach dochodzące niekiedy do pół metra średnicy. I chyba ta wielkość powinna nas niepokoić (szczyt jego rozwoju przypada na czerwiec-lipiec). Niepokoić ponieważ może doprowadzić do bardzo mocnych poparzeń i odczynów alergicznych. "Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin. (...) W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat" (https://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego).

Aby sprawdzić występowanie tej rośliny oraz ewentualnie wskazać miejsce jej lokalizacji można posłużyć się mapą http://mapa.barszcz.edu.pl/. Przede wszystkim jednak zachowajmy rozwagę i nie pakujmy się w kłopoty pakując się w gęsty las "barszczu"!
40 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

kwiat paproci

po burzy

Comments


bottom of page