• Kinga

w Grojcu ich nie znajdziecie

Glinki grojeckie - iły kaolitowe. Na pierwszy (i drugi zresztą też) rzut oka ich nie znajdziecie. Kiedyś hałda przy hałdzie, bogactwo regionu - dziś rozorane pola, porośnięte zupełnie leje gdzie kiedyś wydobywano glinki ogniotrwałe. Nawet niewielu mieszkańców kojarzy co to i gdzie są ich ślady.

Grubość pokładów glinek koło Grojca sięga od 1,5 do 3 m. Ze względu na bogate pokłady glinek ogniotrwałych kopalnictwo na terenie Grojca rozwijało się intensywnie na przełomie XIX i XX w. W 1910 roku wydobywano około 600 wagonów glinki rocznie. Właścicielem kopalni w XIX wieku była rodzina Potockich. Kopalnia „Stella” w Grojcu czynna była do 1950 roku, a w 1956 ostatecznie ją zlikwidowano. (http://212.85.109.96/__old/images/stories/UserFiles/File/Gmina%20Alwernia%20-%20przewodnik%20turystyczny.pdf)

Szukam wytrwale resztek, pozostałości, hałd i śladów po wydobyciu glinek w Grojcu. Błąkam się z miejsca na miejsce, przeglądam mapy. W końcu docieram do lasu i uparcie w niego brnę. Już kiedyś tu byłam i nie pamiętam czemu się poddałam. Już wiem - było mokro i masa błota broniła dostępu do niego. A tam w dole były wcięte wąskie jary, z góry wyglądały zachęcająco. Teraz też było po deszczu, ale miałam kalosze. Zeszłam w wąwozik i od razu wypatrzyłam to czego szukałam. Teraz jednak wiedziałam już jak może to wyglądać. Obraz jak skopiowany z Orleja. Wąskie wcięcie, stok - a w nich biała glinka. Masa białej mazi, która za wszelką ceną usiłowała mnie zatrzymać na dłużej, z trudem wyciągałam nogi z błota i posuwałam się do przodu ocierając się co chwilę o mazisty stok . Tu akurat sprzyjało mi to, że jar był wąski, na szerokość ramion. Bajkowe niemal widoki z pochłaniającą wszystko zielenią i poprzewracanymi spróchniałymi drzewami. A na koniec jeszcze niespodzianka przy wyjściu na górę - ziemia poprzedzierana wapieniem płytowym z amonitami. Już w domu orientuję się, że udało mi się przejść jeden z kopalnianych rowów Stelli. Może gdyby teren był suchy przeszłabym spokojnie, ale po deszczu glinka była widoczna jak na dłoni. Jednak udało się znaleźć.


#glinki #glinkigrojeckie #grojec #zdjęciaispacery #stella #kopalniastella


374 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

łączniczka

Copyright © Vivamus 2017-2021 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer