top of page
  • Zdjęcie autoraKinga

w Grojcu ich nie znajdziecie

Glinki grojeckie - iły kaolitowe. Na pierwszy (i drugi zresztą też) rzut oka ich nie znajdziecie. Kiedyś hałda przy hałdzie, bogactwo regionu - dziś rozorane pola, porośnięte zupełnie leje gdzie kiedyś wydobywano glinki ogniotrwałe. Nawet niewielu mieszkańców kojarzy co to i gdzie są ich ślady.

Grubość pokładów glinek koło Grojca sięga od 1,5 do 3 m. Ze względu na bogate pokłady glinek ogniotrwałych kopalnictwo na terenie Grojca rozwijało się intensywnie na przełomie XIX i XX w. W 1910 roku wydobywano około 600 wagonów glinki rocznie. Właścicielem kopalni w XIX wieku była rodzina Potockich. Kopalnia „Stella” w Grojcu czynna była do 1950 roku, a w 1956 ostatecznie ją zlikwidowano. (http://212.85.109.96/__old/images/stories/UserFiles/File/Gmina%20Alwernia%20-%20przewodnik%20turystyczny.pdf)

Szukam wytrwale resztek, pozostałości, hałd i śladów po wydobyciu glinek w Grojcu. Błąkam się z miejsca na miejsce, przeglądam mapy. W końcu docieram do lasu i uparcie w niego brnę. Już kiedyś tu byłam i nie pamiętam czemu się poddałam. Już wiem - było mokro i masa błota broniła dostępu do niego. A tam w dole były wcięte wąskie jary, z góry wyglądały zachęcająco. Teraz też było po deszczu, ale miałam kalosze. Zeszłam w wąwozik i od razu wypatrzyłam to czego szukałam. Teraz jednak wiedziałam już jak może to wyglądać. Obraz jak skopiowany z Orleja. Wąskie wcięcie, stok - a w nich biała glinka. Masa białej mazi, która za wszelką ceną usiłowała mnie zatrzymać na dłużej, z trudem wyciągałam nogi z błota i posuwałam się do przodu ocierając się co chwilę o mazisty stok . Tu akurat sprzyjało mi to, że jar był wąski, na szerokość ramion. Bajkowe niemal widoki z pochłaniającą wszystko zielenią i poprzewracanymi spróchniałymi drzewami. A na koniec jeszcze niespodzianka przy wyjściu na górę - ziemia poprzedzierana wapieniem płytowym z amonitami. Już w domu orientuję się, że udało mi się przejść jeden z kopalnianych rowów Stelli. Może gdyby teren był suchy przeszłabym spokojnie, ale po deszczu glinka była widoczna jak na dłoni. Jednak udało się znaleźć.483 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

wyrobisko

u Piekła bram

Leśnik

コメント


bottom of page