top of page
Zdjęcia-i-spacery-po-Rybnej.png

zdjęcia i spacery po Rybnej

  • Zdjęcie autoraKinga

zanocuj w lesie

"Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

To obszar, na którym możesz biwakować. (...)

Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności. Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.

Miłego obcowania z lasem!"*


Myśleliście o przenocowaniu w lesie? Lasy Państwowe wyznaczyły obszary leśne, gdzie można nocować. Podzieliły je na dwie kategorie - takie, w których można korzystać z kuchenek gazowych oraz takie, gdzie korzystanie z nich (oraz rozpalanie ogniska) jest zabronione. Mamy jedno takie miejsce w naszej gminie. To las pomiędzy Zagaciem a Dąbrową Szlachecką. Miejsce, które powinno spodobać się nie tylko wielbicielom obcowania z naturą, ale również miłośnikom archeologii.

Las ma powierzchnię ok. 46ha. Dobre wejście do niego jest od strony Zagacia od ulicy Wąwozowej oraz w Wołowicach od punktu wypoczynkowego Wzgórze Krzemieniec. Punkt jest bardzo zadbany z miejscem parkingowym i wiatą wypoczynkową. To wyjątkowe miejsce

na mapie archeologicznej Polski - stanowi bowiem ślady najstarszej w naszym kraju kopalni krzemienia sprzed ok. 11 tys. lat. Przebadano 40 stanowisk archeologicznych, odkryto 9 szybów, znaleziono kilkadziesiąt tysięcy wyrobów krzemiennych... Nawet teraz idąc przez las wprawne oko wypatrzy wśród piasku krzemienie, które mogły być narzędziami Neandertalczyka.

Las jest bardzo czysty, nie dochodzą tu odgłosy cywilizacji a brzęczenie much czy komarów choć irytujące to bliskie naturze.

Zastanawiała mnie tylko nazwa ulicy Wąwozowa, ale kiedy już wracałam do auta i kompletnie pobłądziłam - miałam okazję zapoznać się z walorami terenu, które nie pozostawiały wątpliwości co do pochodzenia nazwy.

Chcąc zanocować w lesie należy pamiętać o kilku kwestiach:

- bez zgłaszania Lasom Państwowym można przenocować 2 noce i nie więcej niż 9 osób,

- należy sprawdzić bieżące komunikaty dot. miejsca

- preferowany sposób nocowania - na hamaku, pod płachtą piknikową lub namiotem.

- jesteśmy tu gościem

Regulamin programu:

Mapa:


96 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

wiosna

u zbiegu wód

Comments


  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page